Deckarlänkar

Här finns länkar till författares webbsidor, svenska, brittiska och amerikanska. listan sammanställd av Bengt Heurlin som tar emot tips på fler som kan rekommenderas. Skicka tips till redaktionen@dast.nu

Svenska författare
Anna Jansson www.thriller.nu

Camilla Läckberg www .camillalackberg.com

Helena Sigander www.sigander.com

Håkan Nesser www.nesser.se

Karin Alvtegen www.karinalvtegen.com

Kjell E Genberg www.keg.se

Maria Gustafsson www.klara-andersson.com

Åsa Nilsonne www.nilsonne.se

Tove Alsterdal www.tovealsterdal.se

Varg Gyllander varggyllander.se

Håkan Ösltundh: www.hakanostlundh.se

Buthler & Öhlund www.mord.net

Anders Roslund & Börje Hellström http://www.roslund-hellstrom.se/

Karin Wahlberg www.karinwahlberg.se

Liza Marklund www.lizamarklund.net

Ulf Broberg och Peter Lundström http://www.upsetters.se

Ritta Jacobsson http://www.ritta.se/

Jean Bolinder http://www.jeanbolinder.se/

Lars Rambe http://www.strangnasdeckaren.se

Ann-Mari Tormalm http://www.tormalm.se

Cecilia Helle http://www.ceciliahelle.se/

Märta Holmerin http://www.martaholmerin.se/

Kamilla Oresvärd www.kamillaoresvard.se

Lena Ebervall och Per E Samuelson http://ebervallsamuelson.se/

 

Brittiska författare

Jasper Fforde www.jasperfforde.com

John Harvey www.mellotone.co.uk

Peter Robinson www.inspectorbanks.com

Reginald Hill www.randomhouse.com/features/reghill

Stephen Booth www.stephen-booth.com

Minette Walters www.minettewalters.co.uk

Alexander McCall Smith www.alexandermccallsmith.so.uk

Denise Mina www.denisemina.co.uk

Ian Rankin www.ianrankin.net

Donna Leon www.groveatlantic.com/leon/author

 

Författare från USA

Sara Paretsky www.saraparetsky.com

George Pelecanos www.hachettebookgroupusa.com/festures/georgepelecanos

Sue Grafton www.suegrafton.com

Elizabeth George www.elizabethgeorgeonline.com

Michael Connelly www.michaelconnelly.com

P J Tracy www.pjtracy.net

Rick Mofina http://www.rickmofina.com/

 

Övriga
Will Elliot (Australien) www.will-elliott.org

 

Tidskrifter, förlag m m

www.deckarhyllan.com
Förlag som ger ut deckare från “guldåldern”, ca 1920–1950.

www.crimetime.co.uk
Engelsk deckartidskrift som lägger ut mycket av sitt material på hemsidan, t.ex.: recensioner, intervjuer, porträtt.
Du kan söka i deras arkiv. Nyhetsbrev

www.bookreporter.com
En nättidskrift som tar upp inte bara deckare och thriller utan gör ettbrett urval av litteratur. Presentationer av böcker och författare. recensioner. Sökbart arkiv. Nyhetsbrev. Tävlingar som tyvärr bara är öppna för amerikaner.

www.stopyourekillingme.com
Register över författare och deras böcker. Även svenskar som Helen Tursten och Åsa Larsson.

www.thrillerwriters.org

Presenterar nya böcker, merparten för oss okända amerikaner men ett och annat bekant namn dyker upp.
Arkiv och nyhetsbrev.

www.shotsmag.co.uk
Intervjuer, recensioner, noveller m.m. Nyhetsbrev med tävlingar som är öppna även för oss svenskar.

www.authorsontheweb.com
Det kan gå snabbare att gå den här vägen i jakt på en författares hemsida än att googla, då man ju ofta får ett oöverskådligt antal träffar.

 

Svenska webbplatser för deckare och böcker:

www.bokhora.se

www.deckarbiten.wordpress.com

www.deckarhuset.se

www.skanskan.se/deckarbloggen
Här finns Gunilla Weddings recensioner m.m

 

Föreninge för deckarläsare

www.dast.nu/deckarvannerna