PORTRÄTT I STEN
Sep 9th, 2009 | By ansvarig | Category: 1999-4, RecensionAv Julia Wallis Martin
A Likeness in Stone 1997
Översatt av Gunilla Holm
Minouaur 1999
Vid ett reservoarbygge för många år sedan sattes hus under vatten. Några dykare går ner för att ta en till och i en garderob finner de en död kvinna. Utredningen tas motvilligt upp på nytt och en drivande kraft är den pensionerade kriminalare som en gång hade kvinnans försvinnande på sin lott.
På ett behagligt litterärt språk (väl överfört till svenska av Gunilla Holm) leder författarinnan läsaren genom den komplicerade berättelsen. Den är fylld av tillbakablickar och emellanåt får man ett intryck av att Julia Wallis Martin haft den peruanske författaren Vargas Llosa som förebild. Under större delen av historien leds man att tro att det handlar om ett crime passionell, men mot slutet vänder alltsammans på ett mycket finurligt sätt. Det är en ovanligt gedigen debut som Martin gjort.
HELENA GENBERG
Relaterade poster:
Fatal error: Call to undefined function wp_related_posts() in /home/dastnu/public_html/wp-content/themes/branfordmagazine/single.php on line 22