DEN GUDOMLIGA GUDRUN
Dec 30th, 2013 | By ansvarig | Category: 2013-12 dec, RecensionAv Elinor Fredriksson
Hoi förlag 2013
ISBN 978-91-86775-54-4, danskt band, 336 sid
En skröna kallar författaren själv denna debutbok. Gudrun är huvudperson och vi följer henne under större delen av ett år. Hon har bestämt sig för att göra gott. Gudrun är lite över 40 men hur hennes liv varit innan boken börjar får vi inte veta.
Och Gudrun är en förvirrande person, läsaren får inte riktigt grepp på henne, men, som sagt, detta är en skröna.
Det har sällan varit så svårt att säga vad jag tycker om boken och om Gudrun. Den innehåller delar som skulle kunna bli ett par tre olika romaner, med visst samhällskritiskt bett om äldreomsorg och skola, och om relationer och vad vi tycker är viktigt med livet.
Vissa avsnitt skulle passa utmärkt som manus till en stå-uppare. Många kapitel inleds med drömmar som dock inte känns så viktiga.
Författaren skulle nog behövt diskutera med en van redaktör om vad hon egentligen vill berätta om, för mellan det kåseriska finns allvar som inte riktigt kommer fram.
Det är bitvis mycket roligt, men jag skull nog inte orka med Gudrun i verkliga livet.
LEIF-RUNE STRANDELL
Författarens hemsida: https://www.elinorfredriksson.hoi.se
Relaterade poster:
Fatal error: Call to undefined function wp_related_posts() in /home/dastnu/public_html/wp-content/themes/branfordmagazine/single.php on line 22