Ny bokmässa till Stockholm

Aug 12th, 2008 | By | Category: 2008-4, Notis

I november 2009 arrangerar Stockholmsmässan Bokens Dagar. Fokus är på författarna och litteraturen och mässan riktar sig främst till slutkonsument.

Litteraturintresset är stort i Sverige och den svenska bokmarknaden uppgår till 7 miljarder per år enligt siffror från Sveriges Förläggareförening. Nästa år får också invånarna i Stockholmsregionen chansen att träffa både svenska och utländska författare.

– Bokens Dagar är en långsiktig satsning för oss. Upptagningsområdet är stort och jag ser det som självklart att vi ska kunna erbjuda en bred bokmässa i Stockholms- och Mälardalssregionen, säger Mikael Hagander på Stockholmsmässan.

Ämnen som Romanens värld, Deckarens värld, Barnens värld och dramatiseringar ska locka stockholmarna till mässan i november 2009. Tyngdpunkten ligger på möten mellan författarna och deras läsare.

– Bokens Dagar fokuserar på författare och konsument,  fortsätter Mikael Hagander.
Stockholmsmässan ser bland annat förlag, bokhandlare och tidskrifter bland utställarna på Bokens Dagar.

Taggar: ,

  Relaterade poster:
Fatal error: Call to undefined function wp_related_posts() in /home/dastnu/public_html/wp-content/themes/branfordmagazine/single.php on line 22