Niclas Hval får priset Årets översättning 2012

May 14th, 2013 | By | Category: 2013-05 maj, Notis

översättnng-logoEn översatt bok är aldrig bättre än sin översättare. Priset ÅRETS ÖVERSÄTTNING vill lyfta fram en aktuell översättarprestation som på ett särskilt berömvärt sätt förenar djärvhet och precision, lyskraft och följsamhet.

Priset för Årets översättning 2012 tilldelas Niclas Hval för hans översättning från engelska av Nikolai Groznis Wunderkind (2244). Juryns motivering: ”För att han oförskräckt och med glödande nerv återger hela registret hos Nikolai Groznis musikaliska prosa i romanen om de dödsföraktande
unga musikgenierna i kommunismens Sofia.”

Dessutom delar juryn ut hedersomnämnanden till Molle Kanmert Sjölander för hennes översättning från engelska av Caitlin Morans Konsten att vara kvinna (Albert Bonnier) “för att hon har lyckats fånga originalets kaxiga humor och går på djuphavsfiske i den svenska ordskatten.”

Och hedersomnämnande till Kajsa Öberg Lindsten för hennes översättning från ryska av Svetlana Aleksijevitjs Kriget har inget kvinnligt ansikte (Ersatz) “för att hon har förmått återge rösten hos var och en av textens otaliga kvinnor med fasansfulla erfarenheter.”

Prisutdelningen äger rum på Rönnells antikvariat, Birger Jarlsgatan 32 i Stockholm den 16 maj. Dörrarna slås upp klockan 18.30, och programmet börjar klockan 19. Prisutdelningen är öppen för alla, men föranmälan krävs: styrelse@oversattarsektionen.se

ÅRETS ÖVERSÄTTNING är ett nyinstiftat pris som vill lyfta fram en aktuell översättarprestation som på ett särskilt berömvärt sätt förenar djärvhet och precision, lyskraft och följsamhet. Priset är instiftat av Översättarsektionen i Sveriges Författarförbund. Det delas ut årligen och gäller det senaste årets utgivning på allmänlitterära förlag. Prissumman är på 75 000 kronor, och hedersomnämnandena tilldelas sammanlagt 10 000 kronor. Priset finansieras med privata donationer.

Mer information om priset finns på oversattarsektionen.se/aretsoversattning

Taggar: ,

  Relaterade poster:
Fatal error: Call to undefined function wp_related_posts() in /home/dastnu/public_html/wp-content/themes/branfordmagazine/single.php on line 22