I MÖRDARENS NÄT

Jun 23rd, 2010 | By | Category: 2010-3, Recension

Omslag till I mördarens nätAv Val McDermid
Fever of the bone 2009
Översättning Lena Karlin
Alfabeta 2010

Jag måste erkänna: detta är den första Val McDermid-bok jag läst. Hon har skrivit mycket och säljer bra.
Att jag inte läst henne tidigare beror inte på något medvetet eller omedvetet avståndstagande, utan på att det kommer ut så mycket böcker att det är svårt att hinna täcka allt.

Nå, kan jag tänka mig att läsa något mer av henne? Javisst!.

Detta är den sjätte boken med huvudpersonerna psykologen Tony Hill och polisen Carol Jordan. En viktig tråd i berättelsen, och en som (förstår man även om man inte läst de tidigare böckerna) varit en viktig del i relationen mellan de två huvudpersonerna, gäller Tony Hills förflutna. Och jo, ni som läst de tidigare, det kommer viktiga avslöjanden här.

Det aktuella brottstemat är mördade tonåringar som alla mött en främmande person via internet. Morden har skett i olika polisdistrikt och även om läsaren tidigt förstår sammanhanget dröjer det ett bra tag innan polisens utredare gör kopplingen.

Tonåringarna är olika, till kön och uppfostran och uppförande, men alla har drömmar som den hemlige vännen lovar ska bli sanna.

Poliserna söker en gemensam nämnare men bortsett från åldern verkar det inte finnas något, bortsett från kopplingen till en speciell webbplats, en påhittad variant av Facebook och liknande sociala webbplatser.

Det är välgjort, en bra intrig, men Tony Hills förflutna nog ännu mer spännande. Personerna är något schablonartade i sin ovanlighet, men ger ändå bilden av ett poliskollektiv med olika individer.

Och som sagt: det är en mycket bra gåta som läsaren kan grubbla över in i det sista.

LEIF-RUNE STRANDELL

Val McDermid. Foto Mimsi Moller

Val McDermid. Foto Mimsi Moller

Taggar: , , ,

  Relaterade poster:

Comments are closed.