Hemsidor – igen

Mar 16th, 2010 | By | Category: 2004-1, Artikel

Av Bengt Heurlin

 

Svenska författare

Allt fler av våra inhemska deckarförfattare dyker nu upp på nätet med egna hemsidor. Här följer några jag haft nytta och nöje av. Ett par av dem redovisades redan i DAST 2:03, men de tål att upprepas.

Arne Dahl: www.arnedahl.net

Kjell E. Genberg: www.keg.se

Peter Gissy: www.mortland.nu

Anna Jansson: www.thriller.nu

Catharina Kjellberg: www.catharinakjellberg.com

Liza Marklund: www.lizamarklund.net

Åsa Nilsonne: www.nilsonne.com

Helena Sigander: www.sigander.com

Engelskspråkiga författare

Bland de engelskspråkiga författarna är det nu snarare regel än undantag att de har egen hemsida. Även bland de nedanstående hemsidorna finns några som redovisades i tidigare DAST.

 

Stephen Booth: www.stephen-booth.com

Michael Connelly: www.michaelconnelly.com

Elizabeth George: www.elizabethgeorgeonline.com

Sue Grafton: www.suegrafton.com

Ed McBain: www.geocities.com/SoHo/Den/7417

Val McDermid: valmcdermid.com

Sara Paretsky: www.saraparetsky.com

Kathy ReichS: www.kathyreichs.com

Peter Robinson: www.inspectorbanks.com

 

Du som saknar din favoritförfattare bland de ovanstående skyndar dig naturligtvis att upplysa oss om vad vi missat. Kontakta någon av oss, så lovar vi att ge plats för tilläggen i kommande DAST. När det gäller våra svenska författare leker vi med tanken att låta Kjell E. Genbergs hemsida ”Sveriges Deckarsidor” bli den plats där man kan hitta alla deras hemsidor. Hör av er, läsare, författare och förlag!

 

Kjell E. Genberg:

kjell.e.genberg@keg.se

 

Bengt Heurlin:

bengt.heurlin@bredband.net

 

Många författare erbjuder också prenumeration på nyhetsbrev. De är av växlande kvalitet. Långa listor över deras turnéer runt om i hemländerna är ointressanta, men ofta hittar man intressanta uppgifter, t.ex. i svar på frågor från läsare. Gör en provprenumeration och säg upp den om den inte intresserar dig.

 

Här några förlagssidor med författare som hör hemma i DAST-genrerna:

 

Tre Böcker: www.trebocker.se

Förlags AB Hegas: www.hegas.se

CDM: Per Olaisen som ger ut novelltidskriften CDM samlar på John Dickson Carr. Här finns hans ’Collection of Carr’, och information för den som undrar över någon speciell utgåva. Carr på svenska kommer tills vidare ej att finnas listad där.

Adressen till Carrsidan är: www.angelfire.com/me3/perolaisenforlag/carr

Adressen till CDM är: www.olaisen.se

 

Ett bra tips till dig som vill hitta ett bra antikvariat på landsorten. Detta heter Furioso och ligger i Delsbo i Hälsingland. Du kan köpa böcker via deras hemsida:

http://www.furioso.nu

Läs om olika författare på:

welcome.to/skrivkladan

Det finns en hemsida som jämför priser på deckare m.m.

http://bok.shoppingagenter.com

Förläggaren mm Per Erik Tells bokrecensioner: http://listen.to/tell

Köpa böcker kan man göra hos bl.a.:

www.torget.se/internetbokhandeln

www.torget.se/adlibris

www.boktjanst.se

www.bokhandeln.se



  Relaterade poster:
Fatal error: Call to undefined function wp_related_posts() in /home/dastnu/public_html/wp-content/themes/branfordmagazine/single.php on line 22